Questing

Základná škola s materskou školou Slatina nad Bebravou a obec Timoradza

 Questing

hľadačka

pre obdivovateľov prírody

Po stopách Keltov

Questing (hľadačka) je….

Pomocou neho (nej) sa vydáte na cestu, budete hľadať indície a lúštiť krížovky, ktoré vás posunú k hľadanému pokladu. Ako to už býva, aj v Questingu je cieľom už samotná cesta. Nejde len o nájdenie pokladu, ale najmä o proces pátrania, počas ktorého sa hráči bližšie zoznámia s rôznymi menej známymi prvkami v miestnej krajine.

Viac na www.questing.cz

 

Obťažnosť hľadačky: fyzicky nenáročná, vhodná pre každého turistu, ktorý  chráni a obdivuje krásy našej  prírody…

Dĺžka hľadačky:  približne 2,5 hodiny

Trasa:  Kostolnou dolinou okolo Smradľavého vrchu na trase od obecného úradu v Timoradzi do ZŠ s MŠ v Slatine nad Bebravou.

Sezónnosť: hľadačka je prístupná celoročne

Vybavenie na cestu: hľadačka (stiahnutá z internetu školy alebo obecného úradu v Timoradzi), ceruzka (pero), bezplatná aplikácia Pl@ntNet® na rozpoznávanie rastlín,     stiahnutá v mobile (www.tajnyzivotmesta.sk  alebo cez GooglePlay alebo AppStore) …

Ak sa ti podarí vylúštiť tajničku, dozvieš sa moje meno a ja ti za to prezradím jedno veľké tajomstvo….

Obec Timoradza svojho pána má, ktorý v malom domci pri zastávke svoj úrad zastáva. Od toho úradu popri prúdu rieky sa daj, naľavo rieka, vpravo pozor na cestu daj.

  1. … a do tajničky napíš si prvé písmeno názvu nášho okresného mesta  …

 

Cesta dobrá vpravo sa zatáča, pri kríži zídi z nej a nech ťa ďalej pokoj tichých na  poľnej ceste sprevádza.

  1. …ak cestou uvidíš vysoké miesta pre poľovníkov, napíš druhé písmeno z názvu ich drevenej stavby…

 

Pôjdeš ďalej cestou a vľavo značku „vrch  Smradľavý„ zočíš, zaboč doľava po doline zvanej Kostolná smerom  na Mely. 

  1. … po pravej strane malý vrch sa vypína, tu rastie vzácny ker, vlasatej sa podobá… ak jeho názov vieš, tretie písmenko z názvu do tajničky napíšeš…

 

Okrem stromov, rastlín, aj zveri je tu veľa, nekrič preto, drž sa ticho svojho cieľa. Do kopca sa stále ťahaj, tam je chodník, za ostatnými nezaostávaj.

  1. … pri chodníku statné borovice osídľujú veverice, a keď šušky nenájdu, na žalude si zájdu..napíš prvé písmeno stromu, pod ktorým nájdu žalude…

 

Na hrebeni odboč vpravo, modrú turistickú značku hľadaj… po ňom potom vykroč smelo, len pár metrov a ocitneš sa v dobe Keltov. V tôni stromov odkrytá  je zem, pristúp s úctou, pre archeológov  je tu sen.

  1. …spomeň si na časy staré, keď Asterix a Obelisk mali práce veľa, keď naháňali po Gálii nepriateľa. Ak vieš, s ktorou mocnou ríšou Gálovia (Kelti) bojovali, napíš do tajničky druhé písmeno ich názvu…

 

V Podhorí jaskýň je veľa, nájdeš ich rýchlo ako strela. No môžeš ich lepšie spoznávať, keď budeš vedľa seba jaskyniara mať. Teraz radšej pozri vľavo, do chotára slatinského,  po 100 metroch nájdi cestu lesnú a poputuj bližšie k miestu. 

  1. …cesta dole lesom bola svižná, možno sa ti aj noha potkla, no teraz už len pokojne prejdi lúkou k asfaltke. Oči zamier k budove, kde prebieha vzdelávanie…a do tajničky napíš druhé písmeno tejto budovy…

 

Dedina Slatina a v nej  škola jediná., v nej ťa čaká odmena. Nad dverami vchodovými visí pokyn  vytúžený. Už si prišiel takmer k cieľu, ostáva len jediné, poslať správnu odpoveď a tajomstvo ťa neminie. 

  1. … posledné písmeno rieky, ktorá preteká obcou Slatina je aj posledným písmenom v tajničke ….

 

 

Questing pripravili žiaci 5.ročníka ZŠ s MŠ v Slatine nad Bebravou – Adelka, Katka, Nikolka, Miška, ale  podporili ich aj ostatní spolužiaci s triednym učiteľom.

2018

Na stiahnutie:

Questing – hladačka

Tajný život mesta