Poznávací zájazd na Horné Kysuce 29. mája 2019

Kysuce – tradičné i historické, pokojné i pokorné, ale každopádne bohaté na prírodné krásy a atraktivity. Svoje si tu nájde každý, či už hľadá oddych, alebo chce zažiť viac adrenalínu. Jeden z dôvodov pre ktorý tu musíte prísť je pútnické miesto Živčáková, či rodný dom známeho slovenského herca Jozefa Krónera.

  1. Živčákova

Mariánske pútnické miesto Živčákova sa radí medzi najvýznamnejšie pútnické miesta na Slovensku. Jeho história sa začala v roku 1958, kedy sa na sviatok Najsvätejšej trojice (1. júna) obyčajnému mužovi v hore pri meste Turzovka, na vrchu zvanom Živčák, zjavila Panna Mária. Zakrátko sa chýr o tomto zázraku rozniesol do širokého okolia a Živčákova sa stala hojne navštevovaným ľuďmi, ktorí hľadali nielen útechu, ale i povzbudenie a silu do ďalších dní života. Aj po mnohých desaťročiach toto pútnické miesto, na ktoré vedie niekoľko chodníkov vyšliapaných od pútnikov z celého sveta, nestratilo na svojom tichom a pokojnom pôvabe.

V roku 2015 pribudol ku ústrednej kaplnke Panny Márie Kráľovnej Pokoja z roku 1993 nový kostol – Chrám Panny Márie Matky Cirkvi, postavený z milodarov pútnikov.

Veriaci, ktorí prichádzajú na toto miesto hľadať, prosiť či ďakovať, nachádzajú okrem božského pokoja aj niekoľko upravených prameňov čistej horskej vody, ktorej sa pripisujú liečivé účinky. Na prístupových cestách z Turzovky – Vyšný koniec a z Korne sú postavené krížové cesty, ktoré povzbudzujú pútnikov k modlitbe.
Prvá púť sa tu konala už v roku zjavenia, v septembri 1948. Dnes sa veľké púte konajú na jar a na jeseň. Sväté omše sa slúžia každý deň.

  1. Rodný dom Jozefa Kronera v Staškove

Rodný dom významného slovenského herca a držiteľa Oscara Jozefa Kronera sa nachádza v blízkosti železničnej stanice v Staškove. Jozef Kroner sa narodil v železničiarskom strážnom domčeku „vochterne” v rodine železničiara 20. marca 1924. Zomrel 12. marca 1998 v Bratislave. Do obce svojho rodiska sa počas celého života často vracal.

V roku 2011 bol jeho rodný dom otvorený ako pamätná izba i pre verejnosť. Nechýba v nej hercovo kreslo, okuliare, rybárske čižmy, šálka či soška Oscara za film Obchod na Korze.

Obed  – Reštaurácia KORZO Korňa

Cena menu  – polievka, hlavné jedlo, káva, alebo pivo, voda   – 5€ , cena závisí od druhu jedla…to ešte upresníme, možno by bolo dobre si to nejako premyslieť…ja by som navrhovala nejaké mäso na prírodno kašu so šalátom a  polievku buď zeleninovú alebo vývar. Na pitie karafu vody…Po obede by si mohli dať buď kávu..alebo pivo..to by bolo v cene tých max 5€.. Môžem zabezpečiť aj koláče cca 0,50 centov ks…takže to by mohli mať ako dezert …Ale to musíš rozhodnúť už ty.

V dome Kronera a múzeu železnice je dobrovoľné vstupné.. Možno by bolo dobre príspevok za osobu  0,30 – 0,50 centov.

Ešte neviem koľko stojí parkovné ale myslím že viac ako 20€ to nebude. Tak si to započítajte do ceny zájazdu.

 

PROGRAM:

06:15 Zraz pred Obecným úradom

06:30 Odchod autobusu

8:00 Príchod do Makova / krátka prestávka, privítanie na Kysuciach, nástup sprievodcu

8:30 Odchod z Makova

9:15 Príchod do Korne / Hora Živčák – do 11.00 hod čas na prechádzku ku kaplnke Panny Márie / nenáročná príjemná  prechádzka lesom s možnosťou nabratia liečivej vody – zobrať si fľaše

11.00 Sv. omša v Chráme Panny Márie

12.15 Odchod autobusu do Korne

12.30 -13.30 Obed v reštaurácii KORZO v Korni

14.00  Exkurzia v rodnom dome Jozefa Krónera spojená s návštevou železničného múzea

15.00 – 15.30 Odchod  zo Staškova / v prípade časovej rezervy zastávka v Makove s možnosťou zakúpenia syra, korbáčikov, bryndze, žinčice…atď/

17.30 – 18.00 predpokladaný  príchod do Veľkých Chlievan